- Če v predalu vidite poročila o nedostavljenih sporočilih (mejlih), je to lahko že znak, ni pa nujno.
- Poglejte v predal "Poslano" oz. "Sent". Če vidite sporočila, ki jih niste pošiljali ste ravnokar ugotovili, da ste žrtev.
- Na dnu spletne strani vašega računa se nahajajo podrobnosti o dostopu.
Kliknite na "Podrobnosti" oz. "Details", kjer se vam odpre okno v katerem vidite podrobnosti o zadnjih nekaj dostopih. Če vidite različne IP naslove, sami se pa prijavljate vedno iz iste lokacije, je to še en znak, da vam je nekdo vdrl. Pozor: preverite pri vašem ponudniku internetnih storitev ali imate dodeljen dinamičen ali statičen IP naslov. Če imate statičnega, različni naslovi pomenijo vdor. Če imate dinamičnega, je potrebno preveriti ali so vsi prikazani naslovi vaši.
Kaj ukreniti?
- Zamenjajte geslo, vprašanje z odgovorom, ki ga poznate samo vi, pa tudi rezervni e-mail račun na katerega vam lahko pošljejo novo geslo. Tako vdiralec ne bo imel načina obnovitve vašega gesla (v primeru, da je obnovitvene podatke slučajno spremenil). Geslo naj ne bo kratko in enostavno (rojstni datumi, imena vaših bližnjih, ipd.)
- Zopet odprite okno s podrobnostmi o dostopu. Kliknite na gumb "Odjava vseh drugih sej" oz. "Sign out all other sessions".
- Preverite ali je vaš računalnik čist. Če se na njemu nahajajo virusi in keyloggerji, sta prejšnja koraka brez pomena, dokler ga ne očistite. Keylogger je program, ki se skrito izvaja na vašem računalniku in beleži vaša uporabniška imena / gesla, strani, ki jih obiskujete, pa še kaj bi se našlo.
- Ne prijavljajte se na javnih računalnikih oz. računalnikih katere zgodovine ne poznate, niti ni veste kako močno je zaščiten.
- Obvestite vaše kontakte o prejetih sporočilih, naj jih ne odpirajo temveč zbrišejo.